Italok

  Turmixok
  Szörpök
  Tea
  Koktélok
  Italkészítési Segédlet
  Alkohol tartalmú koktélok


Szörpök

MÁLNASZÖRP:

2 kg málnát megtisztítunk, ép zománcú edénybe tesszük. 2,5 liter vizet felforralunk, belekeverünk 1 g szalicilt, 2 g citromsót és a málnára töltjük. 24 órát állni hagyjuk, majd ritka szövésű vásznon a levet lecsurgatjuk. A leszűrt léhez hozzáadunk 2 kg cukrot és 24 órát ismét állni hagyjuk, közben többször felkavarjuk, hogy a cukor feloldódjon. Üvegekbe tesszük, légmentesen dugaszoljuk.


CITROMSZÖRP:

A meghámozott citromok levét kicsavarjuk és átszűrjük. 1 liter citromléhez 1 liter vizet és 50 dkg cukrot számítva, felforralunk. A forró cukorszörphöz hozzáöntjük a citromlevet, újból felforraljuk, habját közben leszedjük. A szörpöt átszűrjük és forrón sötét színű üvegekbe töltjük, légmentesen dugaszoljuk és kihűlésig száraz gőzben tartjuk.


RIBISZKESZÖRP:

A lebogyózott ribiszkét ledaráljuk és péppé keverjük, néhány órát állni hagyjuk. Ezután a levet lecsurgatjuk. 1 liter léhez 1 kg cukrot, fél liter vízet és 0,5 dkg szalicilt keverünk. Egy napig pihentetjük, közben többször felkavarjuk, gézvásznon átszűrjük, légmentesen palackozzuk, hűvös helyen tároljuk.


MEGGYSZÖRP:

Apró szemű érett cigánymeggyből kiválogatjuk a romlott szemeket, és a többit jól megmossuk. Ép zománcú edényben a magjával együtt összenyomjuk, másnapig állni hagyjuk, akkor szűrőbe tesszük, hogy a leve lecsurogjon. Minden liter léhez 80 dkg cukrot mérünk, rájöntjük a meggylevet és 20 percig főzzük. Forrón üvegekbe töltjük, légmentesen lezárjuk, száraz gőzben tartjuk kb. 12 óráig.. A megmaradt meggy húsából 1 kg gyümölcsre 60 dkg cukrot számítva, dzsemet főzünk.


NARANCSSZÖRP:

A narancs héját vékonyan lehámozzuk, 5 narancs héjához veszünk 2 dl alkoholt, abban 1-2 hónapig állni hagyjuk. Az alkohol ezalatt a narancshéj illó olajait kioldja és tömény alkoholos kivonat keletkezik. Egy kg cukorból és 1/2 liter vízből szirupot főzünk, kb. 5 perces forralás után a habját leszedjük és a szirupot lehűtjük. Az alkoholos kivonatból tetszés szerint töltünk hozzá. Literenként 1 g szalicilt hozzáadunk, így hosszabb ideig eltartható.


Bodza szörp:

A bodza a gyomnövényekhez hasonlóan nem igényel telepítést, vidéken nagyon sok helyen vadon nő. Városokban a parkokban, és a közeli ligetszerű erdőkben keressük. Az utak, vasutak mentén vagy a vegyi üzemek közelében található bokrokról az erős szennyeződés miatt ne gyűjtsünk virágot. Nálunk a bodzavirág optimális szedési ideje május vége. Mellesleg nyár végén a bodza fekete bogyójából idegzsába, köszvény és hurutos megbetegedések elleni gyógylekvár készíthető, a dzsemeknél leírt módon. Vigyázzunk azonban arra, hogy mind szörp, mind lekvár készítésére csak a fűrészelt levelű fekete bodza termése használható, az egyszál vesszőről kifejlődő kihegyezett levelű gyalogbodza termése enyhén mérgező. Ha jelentősebb mennyiségű bodzavirághoz jutunk, akkor a maradékot a csalánlevélhez hasonlóan meg is száríthatjuk. A szárukról lecsípkedett virágokból télen igen hatékony teát főzhetünk nátha és köhögés ellen. A fenti módon finom és illatos ivólé valamint szörp készíthető a nemesrózsák szirmából is. 1 fej bodzavirágnak 2 kinyílott rózsabimbó felel meg. A lehetőleg bordó színű permetmentes rózsaszirmot tavasszal vagy ősszel szerezzük be, mert a nyári melegben csökken a rózsa illóolaj és nedvességtartalma.




Vissza