Halak

Gyömbéres lencse füstölt angolnával

Hozzávalók: 20 dkg lencse, 10 dkg gumós zeller, 1 lilahagyma, 2 evőkanál szőlőmag olaj, 4 cl sherry ecet, 1 erős húsleves, 1,5 dl száraz fehérbor, só, 4 dkg apróra vágott friss gyömbérgyökér, 1 teáskanál currypor, frissen őrölt fehérbors, 1 füstölt angolna (60-80 dkg), petrezselyem a díszítéshez

A lencsét néhány órára bő vízben áztatjuk. Ezután kuktában az áztatóvízben 10 percig főzzük. A zellert és a hagymát megtisztítjuk és kis kockákra vágjuk. Forró olajon megfuttatjuk a zöldséget, hozzáadjuk az előfőzött lencsét, felöntjük az ecetes-boros levessel, sózzuk, és a fűszereket is beletesszük. Lefedve közepes tűzön addig főzzük, amíg a zeller megpuhul. A füstölt angolna bőrét lehúzzuk, a húsát lefejtjük a gerincéről, és darabokra vágjuk. A kész ételt mélytányérokba osztjuk, és betétként adjuk a haldarabokat. Petrezselyemmel díszítve tálaljuk. Ital ajánlatunk: testes fehérbor.


Korhely halászlé

Hozzávalók: 1 db kb. 1,5 kg-os ponty, 1 fej hagyma, 1 zöldpaprika, 1 paradicsom, fél citrom, 1 dl tejföl, só, őrölt tárkony, pirospaprika, fehér bors, babérlevél, 1 halászlé kocka, 1 dl száraz fehér bor.

A karikákra vágott hagymát, zöldpaprikát, paradicsomot 10 szem borssal, a babérlevéllel és a hal farkrészével 1 liter vízben 20 percig főzzük. A megtisztított halat legalább 6 szeletre vágjuk és besózzuk. A zöldségeket és a farkrészt szitán áttörjük. A halszeleteket, a fejet és a belsőségeket lábosba rakjuk, az átpasszírozott levet ráöntjük. Felengedjük annyi vízzel, hogy a halat éppen ellepje. Hozzáadjuk a bort, a halászlé kockát. Beletesszük a meghámozott és karikára szelt citromot. Fűszerezzük 1 evőkanál (édes vagy erős) pirospaprikával, kevés sóval, 1-1 késhegynyi fehér borssal és tárkonnyal. Takarékon 20-25 percig főzzük. Belekeverjük a tejfölt. Megízleljük, hogy kell-e még fűszerezni. Tálalás előtt egyet forraljuk. Tálalás: Aki szereti, szélesmetéltet adhat mellé. Friss fehérkenyérrel és száraz fehérborral kitűnő eledel.


Hering bundában sütve

Hozzávalók: 12-18 db hering (nagyságtól függően), 10 dkg vaj, 1 citrom, 10 dkg liszt, 1 pohár mustár

Pikkelyezzük le, belezzük ki és mossuk meg a frissen vásárolt halat, majd itassuk le róla a vizet. Keverjük össze a mustárt a liszttel, majd mártogassuk meg benne a heringeket és tegyük a sütő rácsára. Tálaláskor adjunk hozzá olvasztott vajat és citromszeleteket.


Nyársonsült Saint-Jacgues kagylók

Hozzávalók: 60 dkg Saint-Jacgues kagyló, 50 dkg fekete kagyló, (moule) 20 dkg gomba, 5 dkg vaj, 1 dl olaj, 1 dl fehérbor, só, őrölt bors.

Tegyük a kagylókat héjastul fehérborba. Adjunk hozzá egy kevés vajat és borsot. Ha szétnyíltak, kaparjuk ki. Forraljuk fel az áztatólét, 2 percre dobjuk bele a Saint-Jacgues kagylókat. Tűzzük a kagylókat egymással váltogatva a nyársra. Az elejét és a végét egy-egy gombafejjel zárjuk le. Locsoljunk rá olajat. Közepes fokozatra alított grillsütőben forgassuk 3 percig. Ha már kezd pirulni, kenjük rá a maradék vajat és fűszerezzük meg.


Grill aranykárász kerkenni mártással

Hozzávalók: 1 db 1,5 kg-os kárász, A kerkenni mártáshoz: 4 db paradicsom, 4 zöldpaprika, 2 fej hagyma, 5-6 mentalevél, petrezselyem zöldje, 1 zellergumó, fél citrom leve, 3 evőkanál olívaolaj, só, őrölt bors, harissza (észak-afrikai csípős fűszerkeverék, püréformában), 1 gerezd fokhagyma.

Belezzük ki a halat de ne pikkelyezzük le. Parázs fölött vagy grillsütőben süssük meg, 5 percenként megforgatva. Forrázzuk le és húzzuk le a paradicsom héját. Vágjuk apró kockákra a többi zöldséget. Olajjal pároljuk meg, majd a végén ízesítjük. Tálalás előtt vegyük le a kárász bőrét, és tegyük mellé a kerkenni mártást.


Ponty sörben pácolva

Hozzávalók: 4 szelet pontyfilé, 2 fej lila hagyma, 2 szál zellerzöld, 2 szál sárgarépa, 1 szál fehérrépa, 2 dkg vaj, 3 dl sör, 2 evőkanál fűszeres ketchup és só

Vajjal vékonyan kikent tepsibe tesszük a zellerzöldet és a lereszelt sárga- és fehérrépát. Ráhelyezzük a besózott halfiléket, megszórjuk karikára vágott lila hagymával, ráöntjük a sört, kevés vizet, és alufóliával borítva sütőben 15-20 percig pároljuk. A párolólevet ketchuppal összeturmixoljuk és a halra öntjük. Főtt burgonyával körítve tálaljuk.


Halpaprikás bográcsban

Hozzávalók: 80 dkg pontyfilé, (vagy harcsa, kecsege, törpeharcsa vegyesen), 15 dkg vöröshagyma, 1 dl olaj, 1 evőkanál pirospaprika, 15 dkg húsos paprika, 10 dkg paradicsom, 1 evőkanál liszt, 2 dl tejföl, só, 2 dl száraz fehérbor, 60 dkg tisztított burgonya.

A finomra vágott hagymát kevés olajon megfuttatjuk. Hozzáadjuk a szeletelt zöldpaprikát, néhány percig együtt pirítjuk. A tűzről félrehúzva pirospaprikát hintünk rá, felöntjük fehérborral és hozzáadjuk a felkockázott paradicsomot. További öt perc forralás után adjuk hozzá a tejfölt, melyet előzőleg liszttel, fél dl langyos vízzel csomómentesen kikevertünk. Mártás sűrűségűvé forraljuk. Forrás közben apránként tesszük bele a haldarabkákat, és 7-8 perc forralás után sóval kellően beízesítve tálaljuk. Amikor a halat beletettük, kevergetni nem szabad, csupán a bográcsot rázogassuk óvatosan. Külön edényben főtt sós burgonyával körítjük.


Halászlé

Hozzávalók: 1 közepes ponty (kb. 1,5 kg), 2 nagy fej vöröshagyma, 2 zöldpaprika (aki szereti az erőset, erős paprikát is tehet bele), 2 paradicsom, 1 evőkanál pirospaprika, 1 gerezd fokhagyma, 1 csapott evőkanál só.
Előkészítése: A halat megtisztítom, szeletekre vágom. A fejéből, az uszonyokból, valamint a filézés (szálkátlanítás) vagy szeletelés után kikerülő csontokból, leeső apró haldarabkákból készítem a halászlé alaplevét, a halszeleteket pedig a levesbe teszem. A hagymát megtisztítom és karikára vágom. A fokhagymát finomra aprítom.

Nagy fazék aljára teszem a vöröshagymát és a fokhagymát, majd ráhelyezem a halaprólékot és a csontokat. 1 csapott evőkanál sót és pirospaprikát szórok rá, ezután az egyik zöldpaprikát belekarikázom. Ráöntök bő két liternyi vizet és felforralom. Erős lángon főzöm legalább másfél órán keresztül, de nem kell mellette állni. 15 perccel a főzési idő letelte előtt belerakom a felvágott paradicsomokat. Közben a halszeletek mindkét oldalát megsózom. A levet finom szitán leszűröm, és a szitán fennakadó csontot-halhúst átpasszírozom. Az így nyert sűrű hallevet megfelelő nagyságú fazékba öntöm. Felforralom és a már forrásban lévő levesbe óvatosan beleengedem a halszeleteket. Keverés nélkül, nagyon kis lángon 10 percig főzöm, végül a megmaradt zöldpaprikát vékony karikára vágom, és az utolsó pillanatban beleteszem.


Kaliforniai apró rák

Hozzávalók: 25 dkg shrimp (apró rák, konzerv vagy mirelit), 1 db egész tojás, 8-10 dkg finomliszt, 1 citrom leve, 1 mokkáskanálnyi reszelt citromhéj, 1 mokkáskanál törött fekete bors, 1 gerezd fokhagyma, 2 evőkanál konyak.

A rákokat a konzervdobozból kivéve jól lecsöpögtetjük és kicsit hagyjuk szikkadni. A levét összekeverjük a habosra felvert tojással, majd hozzáöntjük a citromlevet és a konyakot is. Sóval, borssal, citromhéjjal, valamint zúzott fokhagymával ízesítjük, és annyi lisztet keverünk hozzá, hogy a szokásos sima, tejföl sűrűségű tésztát kapjuk. A rákokat először lisztben megforgatjuk, majd a tésztába mártjuk, és a 180 fokos olajban gyorsan (4-5 perc) megsütjük. Leszűrve hagyjuk kihűlni. Salátával bélelt tálra rakjuk, és kevés konyakkal vagy ketchuppal ízesített tartármártásba mártogatva fogyasztjuk. (Ha netán mélyhűtött, nyers apró rákhoz jutnánk, akkor amúgy fagyosan mártsuk lisztbe, majd a tésztába, és azonnal süssük meg, hogy ne legyen ideje felengedni, mert értékes leve a felengedés során kárba veszne.) Egyszerűen és gyorsan készíthető ínyencfalat, bár igen drága.


Pácolt hal sörtésztában

Hozzávalók: 2 nagy, pácolt, hagymás hal (kb. 50 dkg-nyi), 2 evőkanál ecetes hagyma, másfél deci sör, 1 db egész tojás, 10-12 dkg finomliszt, 1 nagy csokor petrezselyemzöld, késhegynyi őrölt gyömbér, mokkáskanálnyi őrölt fehér bors, csipetnyi só, kevés cukor

A halat hosszában, a gerince mentén félbevágjuk, a gerinccsontot kiszedjük belőle és a hal húsát vékony csíkokra metéljük. A tojássárgáját, a sört, a lisztet, a sót, a cukrot, a gyömbért és a borsot összekeverjük. Sűrű palacsintatésztának kell lennie. (Ha nem elég sűrű, kevés liszttel sűríthetjük.) Ezután belekeverjük a tojásfehérjéből vert kemény habot. A halcsíkokat először lisztben, majd a tésztában megforgatjuk és apránként belerakjuk a 170 fokra felhevített olajba. Szép piros-ropogósra megsütjük (7-8 perc) és lecsöpögtetve tesszük az asztalra. Hidegen is, melegen is nagyon jó előétel. Kissé munkaigényes, de gyorsan készíthető, különleges étel.


Lazaccal töltött palacsinta

Hozzávalók: 1 kis üveg piros lazactörmelék, 12 db előre megsütött sós palacsinta, 1 db egész tojás, teáskanálnyi citromlé, 1 evőkanál tejföl, teáskanálnyi búzadara, a bundázáshoz liszt, tojás, zsemlemorzsa.

A lazacot lecsöpögtetjük (az olajat később belekeverjük egy hideg mártásba vagy szendvicskrémbe). A tojást felverjük, összekeverjük a citromlével, a tejföllel és a búzadarával, majd hozzáadjuk a leszűrt lazactörmeléket. A krémmel egyenként megkenjük a palacsinták egész felületét. A tésztát először félbe, majd pedig negyedekbe hajtjuk, és lisztben, felvert tojásban, valamint zsemlemorzsában megmártjuk. 180 fokos olajban (3-4 perc alatt) szép pirosasbarnára sütjük. Forrón, jéghideg, kapros tejföllel előétel gyanánt, vagy dupla mennyiségben készítve, főételnek tálaljuk. Sör- vagy borkorcsolyának is nagyon jó, akkor pedig hidegen tesszük az asztalra. Egyszerűen és gyorsan készíthető, nagyon finom étel.


Kaviáros palacsinta

Hozzávalók: 12 db vékony, sós palacsinta, 1 kis doboz (5 dkg) fekete kaviár, 1 csokor zöldhagyma, 10 dkg tejszín krémsajt, 1 teáskanál citromlé, 1 teáskanál konyak, a bundázáshoz liszt és tojás

A krémsajtot összekeverjük a citromlével és a konyakkal, majd hozzáadjuk a megtisztított és nagyon vékonyra karikázott zöldhagymát. A sajtos krémmel megkenjük a palacsintákat és elosztjuk rajtuk a kaviárt. Ezután a palacsintákat szorosan felcsavarjuk és két végüket úgy hajtjuk össze, hogy ne bomolhassanak ki. Lisztbe, felvert nyers tojásba mártjuk, majd ismét lisztbe forgatjuk. Azonnal 180 fokos olajba rakjuk, és 5-6 perc alatt szép világosbarnára megsütjük. Két részletben süssük meg, hogy a kis palacsintáknak elegendő helyük legyen úszni, különben összeragadhatnak. Az olajból kivéve, papírtörülközőn leszárítjuk, és tetszés szerint hidegen vagy melegen kínáljuk.


Kaviárral töltött fánk

Hozzávalók: a tésztához: 2,5 dl víz, 7 dkg vaj, 20 dkg finomliszt, 5 db egész tojás, 1 mokkás-kanál só; a töltelékhez: kis doboz kaviár, fél citrom leve, 1 kis fej vöröshagyma, 5 dkg vaj, 20 dkg tehéntúró, 1-2 evőkanál sűrű tejföl, só és törött fehér bors ízlés szerint, tojás, liszt és zsemlemorzsa a bundázáshoz

A vizet felforraljuk, és beletesszük a vajat meg a sót. Ha felforrt, apránként beleszórjuk a lisztet. Állandó keverés közben olyan sűrűre főzzük, hogy elváljon az edény falától. Kihűtjük, és az egész tojásokat egyenként belekeverjük. Sütőlemezre vagy tepsibe teáskanállal kis halmokat teszünk egymás mellé, nem túl szorosan, és nagyon forró sütőben, közepes lángon, kb. 15 percig sütjük. Az első 10 percben ne nyissuk ki a sütő ajtaját! A sárgásbarnára megsült fánkokat levesszük a sütőlemezről. Míg hűlnek, elkészítjük a tölteléket: a vajat habosra keverjük az áttört tehéntúróval, a tejföllel, a sóval, a lereszelt hagymával és a citromlével. Ezután óvatosan beleforgatjuk a kaviárt, majd a félbevágott fánkok üregét megtöltjük a kaviáros krémmel. A fánkokat kissé összenyomjuk, majd lisztbe, felvert tojásba és zsemlemorzsába forgatjuk, kis adagokban beletesszük 180 fokos olajba és kisütjük (1-2 perc). Az olajat lecsöpögtetjük; hidegen is, melegen is nagyon finom. Kissé bonyolult és munkaigényes, nem olcsó, de nagyon különleges étel.


A rákba való töltelék

Minden személyre kell legalább két nagyobb, vagy három kisebb rákot számitani; egy rákhoz egy bádogkanál rizskását vegyünk, tegyünk hozzá egy késhegynyi tört borsot, egy késhegynyi zöld petrezselyem levelet apróra vágva, kevés sót és minden személyre egy mogyoró nagyságú zsírt. Ezeket keverjük jól össze és a rákok hátát félig töltsük meg; tele azért nem kell tömni, mert ha fő, kidagad és ha helye nincsen, kemény marad a rizs, meg a farkát is nehéz lenne akkor visszadugni, mert avval kell elzárni a tölteléket, hogy főzés közben ki ne fusson. Ha jó félóráig fő, akkor a töltelékből kimaradt füszeres rizskását is a levesbe kell tölteni, hogy avval is főjjön, míg szépen megpuhul, de igen lágy ne legyen. Ha készen van: a rákvajat hozzá kell szűrni.


Rák leves

Három személyre egy liter vizet számitsunk és adjunk hozzá sót, fekete tört borsot egy jó késhegynyit; továbbá mindenféle zöldséget, u. M.: répát, petrezselymet, vöröshagymát és zellert; egy fél óráig főzzük, akkor készítsünk egy kanál zsírból egy kanál liszttel szép, hig, gyenge piros rántást, öntsük ezt a forró zöldséges lébe, - ha rövid ideig együtt főtt, szűrjük át sűrű szitán, adjunk kevés sáfrányt bele és a készen megtöltve levő rákokat főzzük benne fél óráig, azután öntsük bele a rákvajat, ekkor készen van.


Füves halfilé

Hozzávalók: 60 dkg tőkehalfilé, 6 dkg vaj, citromlé, tárkonylevél, só

A fagyasztott tôkehalfilét hagyd kiolvadni, ekkor locsold meg citromlével, sózd és szórd meg tárkonylevéllel. A szeleteket tedd vajjal kikent tűzálló tálba vagy tepsibe, a tetejükre szórj apró vajdarabkákat és forró sütőben süsd, míg a teteje bíztató színt nem kap. (A sütés elején jó, ha letakarod alufóliával, hogy túlzottan ki ne száradjon.) Tárkony helyett más fűvel is érdemes megpróbálni.


Böjtös fasírt, hallal

Hozzávalók: 20 dkg olajos hal, 30 dkg tehéntúró, 2 tojás, 3 dkg reszelt sajt, petrezselyem, vaj vagy margarin, liszt, citrom, só.

Csöpögtesd le a halról az olajat. A halat törd össze, keverd hozzá a túrót, az apróra vágott petrezselymet, a nyers tojásokat, a reszelt sajtot és egy kis sót. A masszát jól dolgozd össze - ha nem elég kemény, adj hozzá még reszelt sajtot -, majd vizes kézzel formázz belőle pogácsákat. A lapos gombócokat forgasd lisztbe, és kevés vajon mindkét oldalán süsd pirosra. Ciromkarikákkal díszítve máris tálalhatod.


Heringsaláta

Hozzávalók: pácolt hering, hagyma (a heringkonzervből), csemegeuborka, tojás, burgonya, alma, tartármártás

A heringek gerincét szedd ki, s húsukat vágd vékony csíkokra. A keménytojást szeld cikkekre, míg a héjában főtt, hámozott krumplit, az almát, az uborkát és a hagymát darabold csíkokra, majd ezeket is keverd a halhoz. Az egészet öntsd le tartármártással, s 1-2 órára tedd hideg helyre.


Káposztás heringsaláta

Hozzávalók: 25 dkg hagymás-ecetes hering, 25 dkg savanyú káposzta, 4 kemény tojás, 2 alma, 1 dl majonéz, 2 dl tejföl,2 ecetes uborka, 2 gerezd fokhagyma, cukor, őrölt feketebors, só

Primavera halszeletek

Hozzávalók: 1-1 db sárga és piros paprika, fél cukkini szeletelve, 2 ek fehérbor, 4 ek oliva olaj, só, bors, 600 gr tengeri halfilé, 1 db citrom leve

Vágjuk félbe a paprikákat, szedjük ki a magházát és az ereit, vágjuk kisebb darabokra. A cukkinit szeleteljük fel karikára. Egy nagyobb serpenyőbe tegyünk 2 ek fehérbort és 4 ek olívaolajat, tegyük bele a felvágott paprikát és a cukkinit. Pároljuk 4-5 percig, fűszerezzük őrölt borssal, sóval, bazsalikommal, majd tegyük a tetejére a citrommal, borssal és sóval fűszerezett halszeleteket. Dugjuk be az előmelegített sütőbe és pároljuk kb. 10 percig. Tálaljuk a halszeleteket a saját levében megpárolt cukkinivel és paprikával. Jól illik hozzá a friss fűszerekkel megkent ropogós bagett.


Kagyló Döngölő bá' módra

Hozzávalók: 1 kg élő cozze(fekete kagyló), 1 dl száraz fehér bor, 0,7 dl extra virgin olívaolaj, fokhagyma, bors, petrezselyem, erős paprika, só

A megmosott kagylót kuktába tesszük, ráöntjük a bort, olajat, apróra vágott fűszereket, tört borsot, sót. Kuktát lezárjuk, erős tűzön kb. 5 percig forraljuk. Kuktát kinyitjuk, kagylók gyönyörűen kinyilva illatoznak. Azonnal ehető, kötelezően csupasz kézzel. Brut pezsgő, v. száraz fehér bor jár mellé.


Fogasszeletek jóasszony módra

Hozzávalók: 180 dkg fogasfilé,, 3 dkg só , 0,5 dkg törött bors, 1 csomó petrezselyemzöld, 2,5 dl tejszín, 25 dkg vaj, 8 dkg liszt, 40 dkg gomba, 3 dl fehérbor, 10 adag vajas burgonya

A fogas filézéséből visszamaradt halcsontokból tartalmas halalaplét készíthetünk és leszűrjük. Az előre besózott fogasszeleteket kivajazott, alacsony peremű edénybe helyezzük. Ráöntjük a halalaplét és a fehérbort. Vajazott zsírpapírral letakarjuk, és a sütőben puhára pároljuk. A fogasszeleteket lapátkanállal lábasba szedjük. A fehérboros párolólét beforraljuk. Vajban finomra aprított hagymát párolunk. Szeletelt gombát adunk hozzá, amellyel lepirítjuk. Sóval ízesítjük, finomra vágott petrezselyemzölddel és törött borssal fűszerezzük. Felengedjük a párolólével, és lassan forraljuk. Az elkészített mártást a lábasban lévő fogasszeletekre öntjük és összeforraljuk. Előmelegített halastálra tálaljuk, külön vajas burgonyát adunk hozzá.


Fogasszeletek firenzei módra

Hozzávalók: 180 dkg fogasfilé, 2 dkg só, 10 dkg vaj, 0,5 dkg törött bors, 3 dl fehérbor, 6 adag gratinmártás, 8 dkg sajt, 50 dkg paraj, 0,5 dkg szódabikarbóna, 10 adag vajasburgonya

A megtisztított, megmosott, alaposan lecsepegtetett parajt sós, enyhén szódabikarbónás vízben megfőzzük. Ezután leszűrjük, leöblítjük és gondosan lecsepegtetjük, majd levétől kicsavarjuk. Felmelegített vajban gyorsan megpároljuk, közben ízesítjük sóval, fűszerezzük törött borssal. Jóízű gratinmártást készítünk.

A fogas filézéséből visszamaradt csontokból tartalmas halalaplét készítünk, és leszűrjük. Az előre besózott fogasszeleteket kivajazott, alacsony peremű edénybe helyezzük. Ráöntjük a fehérbort. Vajazott zsírpapírral letakarjuk, és a sütőben puhára pároljuk. A fogasszeletekről leöntjük a fehérboros halalaplét, és lassan rövidre beforraljuk. A gratinmártáshoz hozzákeverjük a rövidre beforralt fehérboros halalaplét. A mártásnak bevonóképesnek kell lennie.

A halastálat gondosan kivajazzuk, majd az előkészített parajból talapzatot készítünk, amelyre ráhelyezzük a puhára pácolt fogasszeleteket. Az egészet átvonjuk az elkészített bevonóképes mártással. Tetejére reszelt sajtot hintünk, vajdarabkákat teszünk rá. Forró sütőben, vagy szalamanderban pirosra sütjük.

Külön vajas burgonyát adunk hozzá.


Harcsaszeletek roston

Hozzávalók: 180 dkg farcsafilé, 2 dkg só, 15 dkg zsemlemorzsa, 2,5 dl olaj, 1 db fejessaláta, 3 db citrom, 10 adag vajas burgonya, 5 adag gribiche-mártás

A harcsafiléről a bőrrel együtt lefejtjük a zsiradékot is. Ezután felszeleteljük, besózzuk, majd állni hagyjuk. Rövid idő múlva szitált zsemlemorzsába forgatjuk mindkét oldalát.

A sütés előtt közvetlenül, olajba mártjuk az előkészített harcsaszeleteket, majd faszénparázs fölött izzó rostélyra helyezzük, és mindkét oldalukat megsütjük.

Fém halastálat tálpapírral borítunk, amelynek egyik oldalára tálaljuk a forró vajas burgonyát. Ízlésesen melléhelyezzük a rostonsült harcsaszeleteket úgy, hogy azok félig fedjék egymást. Az egészet díszítjük fejessaláta-levelekkel és citromgerezdekkel.Külön mártásoscsészében jól lehűtött gribiche-mártást adunk hozzá.

A harcsaszeletek roston készíthető fűszeres vajjal is. Ebben az esetben a még forrón tálalt harcsaszeletek tetejére egy-egy fűszeres vajkarikát helyezünk. Ez ráolvad a a forró harcsaszeletekre, és átadja kellemes íz- és illatanyagait.


Harcsaszeletek molnárné módra

Hozzávalók: 180 dkg harcsafilé, 4 dkg só, 10 dkg liszt, 10 dkg zsír, 1 db fejessaláta, 25 dkg vaj, 4 db citrom, 1 csomó petrezselyemzöld, 10 adag vajas burgonya

A harcsafiléről a bőrrel együtt lefejtjük a zsiradékot is. Ezután felszeleteljük, besózzuk, majd állni hagyjuk. Két citromot meghámozunk, majd felszeleteljük. A másik két citrom levét kicsavarjuk, és átszűrjük. A petrezselyemzöldet finomra vágjuk.

A harcsaszeleteket lisztbe mártjuk. Serpenyőben egy kevés zsírt hevítünk, amelyben pirosra sütjük a harcsaszeletek mindkét oldalát. Halastál egyik felére tálaljuk az elkészített vajas burgonyát. Mellé tálaljuk ízlésesen a frissen sütött harcsaszeleteket úgy, hogy azok félig fedjék egymást. Minden harcsaszeletre egy-egy citromszeletet helyezünk.

Ekkor elkészítjük a barna vajat. Serpenyőben habzásig hevítjük a vajat. Ekkor hozzáadjuk a finomra vágott petrezselyemzöldet, gyorsan elkeverjük, majd hozzáadjuk az átszűrt citromlevet. Egy kevés sót adunk hozzá. Ezután hirtelen felforraljuk és meglocsoljuk vele a kitálalt harcsaszeleteket.

"Molnárné módra" készíthető még a süllő- és a fogasszelet is.


Pisztráng mandulával sütve

Hozzávalók: 10 db egész pisztráng, 5 dl tej, 3 dkg só, 12 dkg liszt, 15 dkg mandula, 10 adag vajas burgonya.

A pisztrángot óvatosan kibontjuk,pikkelyeit eltávolítjuk, majd gondosan szárazra töröljük kívül, belül. Az előkészített pisztrángokat ezután tejbe áztatjuk, amelyben többször megforgatjuk, hogy mindenütt érvényesüljön a tej ízjavító és puhító hatása.

Közben előkészítjük a mandulát. Vizet forralunk, amelybe beleöntjük a mandulát. Néhány percig forraljuk, majd leszűrjük. Ezután a héját könnyedén lehúzzuk. A mandulát ezután leszárítjuk, metéltre összevágjuk. A pisztrángot kiemeljük a tejből és gondosan leszárítjuk. Ezután besózzuk, majd lisztbe forgatjuk.

Serpenyőben egy kevés vajat melegítünk, amelyben lassan készre sütjük a pisztrángokat. A sütés vége felé hozzáadjuk az előkészített mandulát, és együtt fejezzük be az étel készítését.

A készre sütött pisztrángokat lapátkanál segítségével előmelegített halastálra tálaljuk. A tetejére öntjük a vajas mandulát.

Külön vajas burgonyát adunk hozzá.


Keszeg sütve

Hozzávalók: 10 db keszeg, 3 dkg só, 10 dkg liszt, 1 db fejessaláta, 0,5 dkg fűszerpaprika, 6 dl olaj, 10 adag velesült burgonya

A keszegeket pikkelyezzük, bontjuk, a belsőségeket eltávolítjuk, majd a fejeket levágjuk az első gerincszelettel együtt. Az előkészített keszegeket hosszanti irányukra merőlegesen vagy enyhén rézsútosan sűrűn beirdaljuk a gerinccsontig. Arra ügyeljünk, hogy a gerinccsontot ne vágjuk át, mert így sütés közben a keszegek könnyen eltörhetnek. Ezután kívül-belül jól besózzuk a keszegeket és állni hagyjuk. Közben elkészítjük a paprikás lisztet. A megszitált liszthez keverjük a fűszerpaprikát.

Az előre besózott keszegeket a paprikás lisztbe forgatjuk, a felesleget lerázzuk. Serpenyőben olajat melegítünk, amelyben a keszegek mindkét oldalát megsütjük pirosra, ropogósra, közepes ütemben, hogy húsuk ne maradjon nyers középen sem.

A keszegeket úgy sütjük, hogy a vége felé hozzáadjuk a a héjában főtt, hámozott, cikkekre vágott burgonyát. A keszegeket és a burgonyát együtt sütjük készre. Ha elkészültek, lapátkanállal csepegtetőrácsra emeljük mind a keszegeket, mind a velesült burgonyát, és alaposan lecsepegtetjük. A velesült burgonyát tálpapírral fedett halastálra halmozzuk, majd ízlésesen mellé helyezzük a sült keszegeket úgy, hogy félig fedjék egymást.

A tálat salátalevéllel díszítjük.


Rácponty

Hozzávalók: 3 kg ponty, 2 kg burgonya, 8 dl tejföl, 20 dkg füstölt szalonna, 15 dkg zsír, 3 dkg fűszerpaprika, 30 dkg zöldpaprika, 15 dkg paradicsom, vagy 30 dkg lecsó, 3 dkg só, 30 dkg vöröshagyma, 8 dkg liszt

Az előkészített pontyot kifilézzük, majd sűrűn beirdaljuk. A beirdalt pontyfilét kb. 3cm széles szeletekre daraboljuk. Ezután a füstölt szalonnából vágott csíkokkal gazdagon megtűzdeljük, majd besózzuk, és állni hagyjuk. Ezután a tűzdelt pontyszeleteket lisztbe forgatjuk, és egy kevés zsírban elősütjük mindkét oldalukat, hogy szép piros legyen.

A ponty előkészítése és filézése alkalmával nyert csontokból tartalmas halalaplét készítünk, melyet leszűrünk. A felszínén összegyűlt halzsírra óvatosan ráhintjük a jó minőségű, tűzpiros fűszerpaprikát. Miután meggyőződtünk róla, hogy a fűszerpaprika szín- és ízanyagai maradéktalanul feloldódtak, tejfölös habarással sűrítjük. Az így kapott tejfölös-paprikás mártást habverővel állandóan kevergetve kiforraljuk, közben ízlés szerint sóval ízesítjük. A szeletekre vágott vöröshagymát zsírban megpirítjuk. A burgonyát héjában megfőzzük, meghámozzuk, karikákra vágjuk, majd egy kevés zsírban megpirítjuk.

Karikákra vágjuk a zöldpaprikát és a paradicsomot. Ennek hiányában a lecsót leszűrjük a levétől és a paprikadarabokat metéltre vágjuk.

Kakastaréjt készítünk a maradék füstölt szalonnából. A szalonnából a bőrével együtt kb. 0,5 cm vastag és 5-6 cm hosszú szeleteket vágunk. A szalonnát ezután 1 cm távolságban a bőréig bevágjuk.

Ekkor következik a rácponty összeállítása, rétegezése.

Magas peremű tepsit vagy tűzálló lábast zsírral kikenjük. Belerakjuk az előkészített burgonyát, a vöröshagymát, a zöldpaprikát és a paradicsomot vagy lecsót, egymásra rétegezve, majd az előkészített pontyszeleteket. Ezután ráöntjük a halalapléből főzött tartalmas, tejfölös paprikás mártást, meglocsoljuk tejföllel. Végül elhelyezzük a tetején a kakastarélyokat.

A rétegzett rácpontyot középmeleg sütőbe helyezzük, és lassan készre sütjük.

A rácpontyot lapátkanállal tálaljuk előmelegített halastálra. Ennek során arra kell ügyelni, hogy minden adagba arányosan jusson a pontyszeletekből és a hozzávalókból, tetejére pedig kakastarély kerüljön.

A rácpontyot díszítjük karikákra vágott zöldpaprikával, paradicsommal, majd meglocsoljuk tejföllel, paprikaszínnel. A kakastarélyt ízlés szerint fűszerpaprikába mártva tehetjük az étel tetejére.

A rácponty készítésével kapcsolatban meg kell jegyezni, hogy többféle készítési módja ismert és elfogadott.

Gyakran "mártás" nélkül, minden réteget gazdagon meglocsolva tejföllel és kész lecsóval készítik a rácpontyot. Ebben az esetben minden réteget külön meg kell sózni. Készíthető úgy is a rácponty, hogy a pontyszeleteket a rétegek közé helyezik el.


Ponty Orly-i módra

Hozzávalók: 140 dkg pontyfilé, 2 dkg só, 6 dkg liszt, 3 db citrom, 1 db fejessaláta, 10 adag vajas burgonya, 5 adag paradicsommártás, vagy 5 adag tartármártás,
Orly-i tésztához: 30 dkg liszt, 4 db tojás, 4 dl sör, 0,8 dl olaj, 1 dkg só,
sütéshez: 8 dl olaj.

Az előkészített pontyot kifilézzük, majd sűrűn beirdaljuk. A beirdalt pontyfilét kb. 3 cm széles szeletekre daraboljuk. Ezután besózzuk és állni hagyjuk.

Közben elkészítjük az orly-i tésztát. Habüstben, habverővel gondosan összekeverve a tojássárgájához adjuk a sört, sót, az olajat és a szitált lisztet. A tojásfehérjéből kemény habot verünk, és a habüstben levő anyagokhoz keverjük.

Az előkészített, besózott pontyszeleteket lisztbe forgatjuk, a felesleget lerázzuk. Ezután a pontyszeleteket belemártjuk az orly-i tésztába, majd forró olajba helyezzük, és szép pirosra, ropogósra sütjük. A készre sütött pontyszeleteket lapátkanál segítségével csepegtetőrácsra emeljük, és gondosan lecsepegtetjük. Tálpapírral ellátott fém halastálra halmozzuk a frissen készre sütött pontyszeleteket. Az ételt díszítjük citromgerezdekkel és salátalevéllel.

Külön vajas burgonyát adunk hozzá.

A mártással kapcsolatban le kell szögezni, hogy eredetileg előmelegített mártásoscsészében forró paradicsommártást adtak az ételhez, amely még ma is gyakori, de egyre inkább lehet találkozni - a vendégek étkezési szokásváltozását tükrözve -, hogy külön mártásoscsészében jól lehűtött tartármártást adnak az ételhez.


Haltekercs

Hozzávalók: 4 szelet tengeri hal (lehet fagyasztott is), 2 ek. búzadara, só, citromlé,, 1 tojás, kis fej hagyma, bazsalikom, őrölt szerecsendió, fehérbors

A (kiolvasztott) halszeleteket óvatosan megvajazott, kiterített celofánon vékonyra kiverjük, majd téglalap alakúan elrendezzük azokat a fólián. A kilógó, leszakadt részeket félretesszük. Az így előkészített halszeleteket a citromlével meglocsoljuk és sózzuk ízlés szerint. A félretett haldarabokat apróra vágjuk, a reszelt hagymával, fűszerekkel, a felvert tojással és a búzadarával összekeverjük. Az így kapott masszát a halszeletekre simítjuk, majd az egészet a fólia segítségével szorosan feltekerjük. A tekercs két végén a fóliát lezárjuk. Ezután a micro-ban 750 W-on 10-15 perc alatt készre sütjük, 5 percet pihentetjük. (Félidőben célszerű megforgatni.) Micro híján enyhén sós vízben is kifőzhetjük a haltekercseket. Ekkor a főzési idő a forrástól számítva kb 20 perc. Melegen burgonyapürével, rizzsel tálalható. Hidegen majonézes salátákkal is nagyon finom. A karácsonyi nagy sütés-főzés közepette előre is elkészíthető.


Pisti karácsonyi pisztrángja

Hozzávalók: fejenként 1-2 db pisztráng, 20 dkg vaj, só, halanként 1-1 ágacska (kb 4-5 cm) fenyőgally

A halakat alaposan kívül-belül megtisztítjuk, besózzuk és 2 óráig pihentetjük. Egy lapos teflonsepenyőt kivajazunk, majd a halakat belefektetjük úgy, hogy a hasukba egy-egy kiskanál vajat és egy-egy fenyőgallyat helyezünk. Középmeleg sütőben (legjobb a levegőforgatásos) 10 percig alufóliával lefedve sütjük, majd az alufóliát eltávolítva 10 percig enyhén pirítjuk vigyázva, nehogy kiszáradjon. Varázslatosan finom!


Marokkói paradicsomos ponty

Hozzávalók: Egy egész ponty, paradicsompüré, egész fej fokhagyma, egy csokor koriander, fej hagyma, citromlé, só, bors, olivaolaj, thime

A hagymát kevés olivaolajban kockákra vágra pirítomm, egy lapos, kerek aluminium hallábosban. Felöntöm vízzel, hogy alig kétujjnyi magasan álljon. A fokhagymát megtisztítom és szeletekre vágva a koriandercsokorral a vízhez adom. Sóval, borssal és sok thime-mal fűszerezem, a paradicsompürével összekeverve összeforralom. A megtisztított, vastag karikákra vágott halat belsősége nélkül a szószhoz adom és kis lángon puhára főzöm. Ha megfőtt, jól megcitromozom az egészet és kókusszal vagy rizzsel tálalom. Sok sikert!


Fokhagymás ponty

Hozzávalók: 1 kg körüli ponty, 10 dkg Rama, 4-5 gerezd fokhagyma, 1-1 csokor petrezselyem-, zellerzöld, só, bors, paprika, liszt, kevés citromlé, 2 dl tejföl

A Rama-t 2-3 gerezd tört fokhagymával, a finomra vágott zöldekkel, sóval, borssal és citromlével simára keverjük. A megtisztított ponty fejét és farkát levágjuk, törzsét a gerincére merőlegesen bevagdaljuk. Ezekbe a vágatokba töltjük az ízesített vajat. Kikent tűzálló tálba tesszük a halat (úgy, mintha úszna) és tetejét paprikás liszttel meghintjük. Borsónyi vajat morzsolunk rá, kb. 1/2 órán át sütőben sütjük. Végül leöntjük 2 gerezd tört fokhagymával elkevert tejföllel, és még kb. 10 percre visszatoljuk a sütőbe. Sós burgonyával kínáljuk.


Mártélyi sült hal

Hozzávalók: 10 db keszeg vagy kárász, 2 közepes fej fokhagyma, 1 tubus mustár, só - izlés szerint, liszt, pirospaprika

A megtisztított halakat besózod.A fokhagymát összetöröd és rászórod a halakra és rányomod a mustárt. Az egészet összekevered, s 1 órát állni hagyod. Paprikás lisztbe forgatod és forró olajban ropogósra sütöd. - Egyszerű és nagyon finom, jó étvágyat hozzá.


Rakott ponty Öreg Halász módra

Hozzávalók: 1 db 1,5-2 kg-os ponty (esetleg amur), 4 közepes burgonya, 2 dl tejföl, 1 kis fej vöröshagyma, zöldpaprika, liszt, margarin, só, bors, koriander, vagy valamilyen hal fűszerkeverék, őrölt paprika

A pontyot megtisztítjuk, kifilézzük (ha tudjuk), befűszerezzük, egy órát állni hagyjuk. Közben a burgonyát tökreszelővel lereszeljük, majd kevés olajon megpuhítjuk (nem kell teljesen megsütni. A pontyfilét lisztben megforgatjuk, majd forró olajon éppen, hogy csak megkapatjuk, hogy kifehéredjen. Egy tűzálló tálat margarinnal kikenünk, majd az aljába rakjuk a megsütött reszelt burgonyát, erre rá a halat, majd a tetejére a karikára vágott hagymát és paprikát, az egész tetejére pedig ráborítjuk a tejfölt. Előmelegített sütőben kb 20-25 percig sütjük, ha szükséges, a levet leöntjük róla. Mikor elkészült, őrölt paprikát szórunk a tetejére.


Hideg halsaláta

Hozzávalók: egy csuka (kipróbáltam lazaccal is, ehető), 1 babérlevél, néhány szem feketebors, egy fej vöröshagyma karikázva, 1/2 kg franciasaláta, 2-3 ecetes uborka kis kockákra vágva, néhány zöldsaláta-levél, 3-4 főtt tojás karikázva, 10 dkg köménymagos-ecetes cékla-saláta kis kockákra vagy csíkokra vágva, sok-sok tartármártás (egy tubus majonéz, 3-4 dl tejföl, mustár, cukor, kis citromlé, tetszés szerinti só és fehérbors szakszerű összekutyulásával), ízlés szerint só, őrölt fehérbors a halra is

A megtisztított, megnyúzott és megmosott halat a babérlevéllel, a szemesborssal és a hagymakarikákkal enyhén sós vízben teljesen puhára főzöm, kihűtöm, majd a lecsöpögtetett halat szétmorzsolva eltávolítom a szálkákat /csukánál rendesen szánok erre időt, a lazac felüdülés/, s félreteszem. A majdani tálalótálat beterítem a zöldsaláta leveleivel, erre terítem szét a franciasalát, középre felhalmozom a haldarabokat, megszórom fehérborssal, leöntöm vastagon a halkupacot a tartármártással, egyenletesen beszórom az egészet az uborka-, és cékladarabokkal, s ráhelyezem a tojáskarikákat. Néhány órai hűtés után tálalható.


Busa egészben Lajkó módra

Hozzávalók: 1db 2-3 kg-os busa, vöröshagyma, burgonya, fűszerek: só, mustár, pirosarany paprika, flekken fűszerkeverék, tejfel, vaj
Előkészítés: Egy kb. 2-3 kg-os, (lehetőleg pettyesbusát) megtisztítunk, fejét és uszonyait levágjuk és sűrűn beírdaljuk. Az így előkészített halat besózzuk, a testét kívül és belül mustárral és kevés pirosarannyal (tubusos paprika) vastagon bedörzsöljök. Végén flekken fűszerkeverékkel (ízlés szerint más típusú keverék is használható) és kevés borssal hintjük meg. Az előfűszerezett halat 12-24 órán keresztül a hűtőgépben tároljuk. *megjegyzés: a busákat általában erősebben kell sózni és fűszerezni, mint pl a pontyot.

Jénai edényt, vagy zománcozott tepsit vastagon kivajazunk és ráfektetjük az előkészített halat. A hal köré és a hasüregébe karikára vágott burgonyát és vöröshagymát helyezünk, végül egy pohár tejföllel leöntjük. Az edényt fedővel, vagy alufóliával letakarjuk és fórró sütőben 30-40 percig pároljuk. Ezután a fedőt eltávolítjuk és addig sütjük, míg a lé elpárolog, illetve a felszín kissé meg nem pirul.


Olajoshal

Hozzávalók: 1 kg apróhal, 3 dl víz, 3 dl olaj, 1 evőkanál ecet, 1 kiskanál pirospaprika, 4 - 5 db babérlevél, 15 szem tört bors, 1 evőkanál mustár, 1 teáskanál só

A halakat besózzuk, majd a hozzávalókkal fedő alatt 3-4 óra alatt készre fözzük.


Csuka mundérban

Hozzávalók: 45-50 cm-es csukák, csukánként egy-egy kisebb fej vöröshagyma, só, bors, nyársak, keményfából rakott tábrtűz vagy barbecue grill

A csukát langyos, ecetes vízben leöblítjük, lemossuk róla a nyálkát. Nem pikkelyezzük le, nem bontjuk fel! Hátgerince mentén, a faroknyél felől nyársra húzzuk, vigyázva, hogy a belső részei ne sérüljenek. Parázs felett forgatva egy órán keresztül sütjük. Lehúzzuk a nyársól, a gerinc mentén kezdjük bontani, kiemeljük a belsőségeket, a hasüregbe szeletelt hagymát teszünk, sót, borsot szórunk. A hamvadó parázsba helyezzük kb 5-10 percre, hogy a fűszerek átjárhassák. A parázsból kiemelve leginkább puszta kézzel fogyasztható, simán le kell csipegetni a bőréről. Autentikus Dráva melléki halászétel, tábori körülményekhez. Jó étvágyat.


Fűszeres halacska

Hozzávalók: mirelit halacska (amit hosszú szeletekben árusítanak), só, bors, 4 gerezd fokhagyma, vöröshagyma olaj(oliva)és zöldfűszerek ízlés szerint (majoranna, bazsalikom, kakukkfű)

Első lépésben a fűszeröntetet készítjük el. Vagyis a fokhagymát összezúzzuk belekeverjük az olajba, sózzuk, borsozzuk. Ezután a fűszereket jól megmossuk(persze szárítottból is jó) és nagyon apróra daraboljuk. Ezt is belekeverjük az olajba. A vöröshagymát felkockázzuk nagyon apróra és ezt is belekeverjük az olajba. Ha mindennel kész vagyunk, jól bekenjük a halat az olajos fűszeres szósszal. Előkerítünk egy teflon bevonatú tepsit. Kikenjük vajjal a tepsit és a halacskákat belefektetjük. Befedjük alufóliával és mehet a sütőbe. 6-os lángon sütjük.(persze előmelegített sütőben) Kb 10-15 perc és készen is van. Salátát kínáljunk hozzá.


Egytálétel csukából vagy süllőből

Hozzávalók: 1 csuka vagy süllő, 3-4 gerezd fokhagyma, 25 dkg füstölt szalonna, 2 fej vöröshagyma, 1 kg krumpli, 30 dkg gomba, só, bors, zsír, prézli

Megtisztítjuk a halat. (fej marad, kopoltyú nem!)Sűrűn mindkét oldalát beirdaljuk, majd jól besózzuk, illetve a tört fokhagymával bekenjük. Közben a krumplit héjában félpuhára főzzük. A krumplit, a gombát, a vöröshagymát felszeleteljük. A tepsit kizsírozzuk, kevés prézlival megszórjuk. Belerétegezzük a krumplit (rá só, bors), a gombát, majd ismét krumpli, gomba, a tetejére a hagyma. Erre fektetjük a halacskát, amit sűrűn beborítunk vékonyra szeletelt szalonna csíkokkal. Kb. 1 pohár vizet öntünk alá, és előmelegített (kb.4-5-ös fokozat gázsütőn) sütőben megsütjük. Akkor kész, ha a gerince mellett könnyen belemegy a villa a húsba. Nagyon finom, ünnepekre is ajánlom, mivel látványnak is, ízre is remek.


Pisztráng -soft zöldségesen

Hozzávalók: néhány pisztráng, sárgarépa, gyökér-jó sok (akár felkockázott mirelit is lehet), 3-4 tejföl, 1 egész ráma, só

A tepsit kivajazzuk. Belefektetjük a megtisztított, jól besózott, kibelezett pisztrángokat ( hassal lefelé ). Mellészórjuk a zöldségeket, ráöntjük a tejfölöket (halra és zöldségre is). Rámorzsoljuk a margarint. 1 pohár vizet öntünk alá és fólia alatt kb. fél óráig sütjük közepes hőfokon. Majd levéve a fóliát kicsit még megpirítjuk. Mindazok ellenére, hogy fűszert nem használunk csodálatos ízeket kapunk! Krumplipürével a legfinomabb.


Korhelyhalászlé Laci módra

Hozzávalók: 2 kg. ponty vagy harcsa, 2 db. nagyobb hagyma, 2 l. víz, 3 dkg. kalocsai csemege paprika, 4 dl. tejföl, 1 citrom, 4 db babér, só,liszt

Megtisztított hal fejét, farkát levágjuk. A ponty keserü fogát eltávolitjuk. Apróra vágott hagymát a fejjel, farokkal, gerinccel feltesszük kevés vízben főzni. Addig főzzük, amig a szálkák a húsról teljesen le nem málnak. A főzés akkor tökéletes, ha a gőz felé tartott tenyerünk később összezárva enyvesen tapad. Közben a felszeletelt halat kissé besózzuk. Az alaplevet kihülés után szálkátlanítjuk, a maradék halhús tőrmeléket durva szűrőn átpaszírozzuk. Turmixolás nem jó, mert főzelékszerűvé válik a halászlé! Ha a levet szeretnénk izletesebbé tenni, akkor hidegvízzel egészitsük ki a sűritményt és helyezzük bele a halszeleteket. Ha a halat szeretnénk izletessé főzni, akkor a szeleteket forralás után tegyük az alaplébe. Beletesszük a paprikát, babért és 10 percig intenzíven főzzük.A citromot kicsavarjuk és lémentes állapotban a forrásban lévő halászlébe dobjuk. 3 percnél tovább nem szabad főzni a citromot, mert a levet keseríti! Egy evőkanál liszttel és a tejföllel behabarjuk. A tejföllel egyszer felforraljuk, a citrom levével és szükség szerint sóval ízesitjük. Tálalásnál citromkarikával díszitjük.


Halkrém

Hozzávalók: 5 dkg olajoshal, 10 dkg ráma, kevés citromlé

Az olajoshalat, rámát mokkáskanálnyi citromlével habosra keverjük. Gyermekeknek szendvicsre kiváló.


Balatoni fogasfilé roston sütve, keszthelyi raguval

Hozzávalók: 5 személyre: 80 dkg fogasfilé, 10 dkg húsos kockára vágott szalonna, 2 dl olaj, 20 dkg vaj, 1 citrom, 4 dl tejszín, só, fehér bors, 2 dl fehérbor, petrezselyemzöld, 3 db zöldpaprika, 3 db paradicsom, 10 dkg gomba, 20 dkg hagyma, 5 db burgonya, 40 dkg brokkoli, 30 dkg sárgarépa, 10 dkg trappista sajt, 2 dkg teljes ôrlésű liszt, 2 dkg szelt mandula

A filéket sózzuk, borsozzuk, a citrom levébôl, 0,1 l tejszínből készült marinádba tesszük. A burgonyákat meghámozzuk, hordó alakúra formáljuk, és sós vízben megfőzzük. A répát hosszúkásra formázzuk, a brokkolival kevés vajon fehérborral pároljuk. A fogasfilét kevés olajon serpenyőben sütjük, hogy szép színe legyen. Tálalásig melegen tartjuk.

Keszthelyi ragu: A ragu anyagait összevágjuk. Vajon kipirítjuk a szalonnát, hozzáadjuk a ragu alapanyagait, legvégén a paradicsomot, sózzuk, fehér borssal ízesítjük, kevés teljes őrlésű liszttel megszórjuk. Hozzáadjuk a tejszínt, a fehérbort, és készre forraljuk. A hordóburgonyát vajas petrezselyembe forgatjuk, mellé pirított szelt mandulával megszórt brokkolit és sajttal megszórt sárgarépát adunk. Tálaláskor a halat ne takarjuk le!


Balatoni halászlé

Hozzávalók: 1 kg ponty, 30 dkg süllő, 10 dkg zöldpaprika, 20 dkg keszeg, 1 púpozott evőkanál fűszerpaprika, 20 dkg vöröshagyma, 10 dkg paradicsom, 2 db szárított cseresznyepaprika, só

Először a halakat gondosan megtisztítjuk. A fejet, a farkat és egy-két keszeget a fazékba a karikára vágott hagymával együtt kb. 2,5-3 liter vízzel feltöltjük, a paprika egyharmadát beszórjuk, és feltesszük főni. Egy jó óra főzés után leszűrjük a levét. Közben a pontyot és a süllőt ujjnyi vastag szeletekre vágjuk, besózzuk. A leszűrt hallébe beletesszük a halszeleteket, a cikkre vágott zöldpaprikát, a paradicsomot, a maradék fűszerpaprikát, és 20-25 perc alatt erős tűzön készre fozzük. Kis bográcsban tálaljuk, és zöldpaprika-karikákkal díszítjük.


Balatoni öreg halász cseréptálja

Hozzávalók: 10 dkg házi füstölt sonka, 40 dkg harcsaszelet, 40 dkg pontyszelet, 40 dkg sülloszelet, 1,2 kg burgonya, fél liter tejföl, 4 db paradicsom, 4 db zöldpaprika, 1 csomag újhagyma, 1 csomag petrezselyemzöld, só, borsikafű, zsályalevél, fűszerpaprika

A karikára vágott krumplit rakjuk beáztatott cseréptálba, enyhén sózzuk meg, helyezzük rá az előre fűszerezett, sózott halszeleteket, majd a karikára vágott paradicsomot, zöldpaprikát, újhagymát és a sonkaszeleteket, majd borítsuk be tejföllel. Pirospaprikával és petrezselyemmel szórjuk meg, középmeleg sütőben süssük készre.


Paprikás sült hal

Hozzávalók: 1 kg megtisztított egész hal, 5 dkg liszt, pirospaprika, só, olaj

A halat kívül-belül besózzák, törzsét - a hal fajtától függően - több helyen kereszt irányban sűrűn bevagdossák (irdalják). Paprikás lisztben megforgatják, forró olajban ropogósra sütik.
Dekorációnak salátalevelek, félbe vágott citrom, boróka-, olivabogyó kívánkozik hozzá.


Mandulás pisztráng

Hozzávalók: 30 dkg szivárványos pisztráng, citrom, mandula, vaj

A pisztrángot tisztítás után rostlapon lassan átsütjük. Amíg sül, vajban lepirítjuk a citromkarikákat a mandulával. Mikor a mandula barnulni kezd, vegyük le a tűzről. Tálaláskor öntsük a pisztrángra. Köretnek petrezselymes burgonyát adunk.


Kaviáros palacsinta Milán-módra

Hozzávalók négy személyre: Citrom 1-db, Kaviár 1/3-üveg, Liszt 200g., Majonéz 1/2-tubus, Olaj l-dl, Só, Tej 3-dl, Tojás 2-db

Hagyományos palacsinta tésztát készítek. Tálba lisztet teszek, a közepébe ütöm a két egész tojást, beleöntöm a tejet és 2-dl vizet. Simára keverjük habverővel, majd bele öntjük az olaj háromnegyedét. A palacsintát úgy sütjük, hogy csak az első palacsinta előtt olajozzuk be a palacsinta sütőt. Sütés közben a kaviárra öntöm a kifacsart citrom levét. Ha megsültek a palacsinták megvárom míg kihűlnek. A palacsinta tésztákat megkenem majonézzel, majd kaviárral, föltekerem. Hidegen, citromkarikával díszítve tálalom.



Füstölt lazac cukkinis tócsnival

Hozzávalók négy személyre:
50 dkg cukkini
1 kis fej vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
1 csokor kapor
1 tojás
2 evőkanál liszt
3 evőkanál olaj a sütéshez
20 dkg szeletelt füstölt lazac
1 dl tejföl

Előkészítés: A cukkinit megmossuk, szárazra töröljük, végeit levágjuk, és a húsát héjastól, nagyobb lyukú reszelőn lereszeljük. A hagymát, a fokhagymát megtisztítjuk, és apróra vágjuk. A kaprot megmossuk, és apróra vágjuk.

A cukkinihez adjuk a hagymát, a fokhagymát, beleütjük a tojást, és megszórjuk a liszttel. Sóval, borssal ízesítjük, és jól összekeverjük. Serpenyőben olajat forrósítunk, a masszából 8 tócsnit sütünk. Mindkét oldalát kb. 4 percig aranysárgára pirítjuk. Konyhai papírkendőre szedjük, a felesleges olajat leitatjuk róla. A tócsnik tetejére fektetjük a lazac szeleteket. A tejfölt simára keverjük a kaporral, összekeverjük, és a hal tetejére teszünk belőle egy kis kanállal.
Munka: kb. 20 perc
Fogyasztható: kb. 30 perc múlva
1 adag: 269 kcal